25. januarja se je pričela nacionalna preventivna akcija mobilni telefon, tokrat pod sloganom »Varno brez telefona«. Mobilni telefoni so že vrsto let eden izmed večjih motilcev pozornosti v prometu. Vse bolj razširjen problem tudi v Sloveniji, je vedno pogostejši dejavnik, ki dokazano povečuje tveganje za nastanek prometnih nesreč.
Mobilni telefoni močno vplivajo na zmanjšanje kognitivnih sposobnosti voznika, kar med vožnjo pomeni večje tveganje za nastanek prometne nesreče. Telefoni motijo našo koncentracijo, saj človek ni sposoben opravljati dveh miselnih operacij hkrati, na kar Agencija opozarja tudi s preventivno kampanjo.
Voznike pozivamo, naj med vožnjo ne uporabljajo mobilnega telefona, ampak naj se varno ustavijo na primernem mestu in opravijo telefonski klic ali pošljejo SMS sporočilo. Vse lahko počaka, le življenje, vaše ali od koga drugega ne bo!
V aktivnostih nacionalne akcije bo sodelovala tudi policija, ki bo v tem času pogosteje opozarjala voznike na to, da mobilni telefoni ne sodijo v promet in izvajala poostren nadzor.
Uporaba mobilnih telefonov med vožnjo vpliva na slabši reakcijski čas kot pri vožnji v normalnih pogojih:
- počasneje zaznavajo prometno signalizacijo,
- imajo daljši zavorni čas,
- imajo zmanjšano zaznavanje okolice,
- počasneje se odzivajo na nepredvidene dogodke,
- imajo zmanjšano vidno polje,
- vozijo s krajšo/neustrezno varnostno razdaljo,
- ne zmorejo vzdrževati enakomerne hitrosti vožnje,
- odziv na nepredvidene dogodke je slabši,
- pogosto brez nadzora menjajo vozni pas.
Pogosta uporaba mobilnih telefonov tudi med kolesarji in pešci
Tudi med kolesarjenjem ne uporabljajmo mobilnega telefona ali slušalk za poslušanje glasbe, saj to pomembno vpliva na zaznavanje prometa in dogajanja v okolici ter pravočasno reagiranje. Pravočasnost in ustreznost reakcij pešca ali kolesarja je zaradi uporabe mobilnih telefonov in pregledovanja družbenih omrežij zmanjšana tudi do 60 %.
Za volanom ne bodite za ekranom, v prometu ne bodite na spletu!
Več na: Portal SPV